Chalkidiki

ATHOS
Wybierzemy się na niecodzienną wyprawę, aby z wód morza Egejskiego podziwiać Świętą Górę. Wycieczkę rozpoczniemy od przejazdu do miasteczka Ouranoupoli, zwanego główną bramą góry Athos. Stamtąd udamy się w 3 godzinny rejs wzdłuż 40 kilometrowego dzikiego wybrzeża Półwyspu Agion Oros, gdzie od niemal tysiąca lat wszyscy mieszkańcy są płci męskiej (dotyczy to również zwierząt domowych). Podczas rejsu będziemy podziwiać 7 monumentalnych klasztorów teokratycznego państwa Athos.

ALISTRATI I DRAMA
Zapowiada się dzień pełen wrażeń. Zapraszamy do odwiedzin w jednej z najpiękniejszych krasowych jaskiń Europy oraz zrobienia zakupów na pełnym folkloru bazarze w Dramie.

KAVALA I WYSPA THASSOS
Odwiedziny w portowym mieście Kawala, które przez długi czas, w starożytności, stanowiło ostatni punkt słynnej Via Egnatia, a zarazem pierwszy europejski port dla kupców i podróżników z Bliskiego Wschodu. Tam podczas spaceru malowniczymi uliczkami zobaczymy dom Mohameda Ali oraz akwedukt z czasów rzymskich. Następnie udamy się w rejs na najciekawszą z Wysp Egejskich, z mnóstwem antycznych zabytków, gdzie zwiedzimy Akropol z teatrem.

METEORY
Tak wspaniałego dzieła ludzkiej wyobraźni, uporu a przede wszystkim wiary nie znajdziemy w żadnym innym zakątku Grecji. Meteory nazwane przez Greków "wiszącymi klasztorami" to unikat w skali światowej zarówno pod względem architektonicznym jak i widokowym. Odwiedzając dwa wybrane klasztory będziemy mogli zapoznać się ze wspaniałą sztuka bizantyjską, która do dziś poraża swą strojnością, ogromem i pięknem. Podczas wycieczki zobaczymy jak dziś wytwarza się ikony- święte greckie obrazy, które według wierzeń są oknem do Boga. Zapoznamy się też z religią ortodoksyjną pielęgnowaną z czcią przez Greków. W drodze powrotnej odwiedzimy wawrzynową dolinę Tembi, z którą to związanych jest wiele pięknych legend jak ta o Orfeuszu czy Dafne. Zobaczymy maleńki, wykuty w skale kościółek św. Paraskiewii pachnący olejkiem różanym oraz Źródło Miłości, którego woda odmładza.

ATENY
Być w Grecji i nie zobaczyć Aten... To nie mieści się w głowie, a zatem zapraszamy na wyjazd do serca Grecji bijącego od 3000 lat, do pierwszego miasta -państwa świata, skąd swoje początki wzięła demokracja światowa. Podczas wycieczki przejedziemy przez Tesalię- krainę centaurów, Beocję- której to, według legendy,czerwona ziemia pomieszana ze łzami zrodziła człowieka, Attykę- ojczyznę oliwki.Odwiedzimy port w Pireusie, największy i najstarszy w Grecji, a następnie przejedziemy do centrum Aten, by korzystając z rześkości poranka wspiąć się na Akropol- perłę architektury światowej (wstęp na Akropol jest dodatkowo płatny i kosztuje 12 Euro). Przejdziemy spacerem przez urocze uliczki Plaki, najstarszej ateńskiej dzielnicy, do placu Syntagma, by podziwiać zmianę warty gwardzistów Evzoni, dzisiejszych "rycerzy greckich". Przejedziemy przez miasto z widokiem na słynne obiekty Aten, jak Akademię Ateńską czy Bibliotekę Narodową i zatrzymamy się by obejrzeć Stadion Olimpijski. W drodze powrotnej krótki postój w Termopilach, miejscu wielkiej klęski, a zarazem wielkiej chwały Sparty, pod pomnikiem Leonidasa, gdzie jeszcze dziś wiatr powtarza słowa: "Przechodniu, powiedz Sparcie, że tu leżymy wierni jej prawom".

SALONIKI
Miasto zbudowane przez z wielkiej miłości przez króla Kassandra dla swojej małżonki Thessalonike siostry Aleksandra Wielkiego. Saloniki dziś to wielka metropolia pamiętająca czasy swojej chwały z okresu bizantyjskiego, kiedy to po Konstantynopolu była drugim ośrodkiem kulturalnym Grecji. Dziś możemy podziwiać takie zabytki jak: Kościół Agios Dimitrios, Hagia Sofia- replika bazyliki z Konstantynopola, Łuk Triumfalny Gareliusza czy Białą Wieżę- symbol Salonik. Wrażenia doda wizyta na bazarze tureckim usytuowanym przy Placu Arystotelesa,gdzie spacerując wśród przedziwnych towarów, będziemy dokonywać ciekawych zakupów Pojedziemy autokarem do miejsca, z którego będziemy podziwiać przepiękną panoramę Salonik, i chłonąć historię tego miasta, która zaczęła się od marzeń Aleksandra Wielkiego o panowaniu nad światem.

WATERLAND
Podobno każdy dorosły chce przez chwilę być dzieckiem, my damy Państwu taką okazję. Odwiedzimy park wodny, położony niedaleko Salonik, gdzie podczas opalani, zabaw wodnych i szaleństwa zapomnimy o wieku. Do dyspozycji na terenie parku wodnego, rozłożonego na 150tyś.m2, baseny, basen ze sztuczną falą, jaccuzi, kryte rury, zjeżdżalnie i dzika rzeka. Do tego z megafonów płynie wakacyjna muzyka, a w centralnej części możemy wziąć udział w grach i konkursach organizowanych przez animatorów. Kiedy poczujemy zmęczenie ułożymy się wygodnie na leżaku, bądź hamaku i zażyjemy kąpieli słonecznych, kiedy zgłodniejemy odwiedzimy jeden z barów lub sklepików z napojami i przekąskami. Nad naszym bezpieczeństwem czuwać będzie cały sztab wykwalifikowanych ratowników tak, że bez obaw będziemy mogli oddawać się prawdziwym szaleństwom.

ISTAMBUŁ
Wyjazd do Istambułu to cała wyprawa, bo do pokonania mamy prawie 700km. Należy również pamiętać, że przed nami granica, na której należy wykupić wizę turecką za 10 Euro. Jednak na miejscu czeka tak wiele atrakcji, które po stokroć wynagrodzą czas spędzony w autokarze. Zwiedzimy Błękitny Meczet, Hagia Sofia, Cysterny, Hippodrom, przejedziemy także do azjatyckiej części miasta. Dopełnieniem będzie wizyta na bazarze tureckim z możliwością zakupów. Podczas tej wycieczki zrozumiemy wielką potęgę, ale też wielką tragedię Grecji połączone ze sobą we wspaniałą opowieść o wielkim imperium bizantyjskim.

WIECZÓR GRECKI
Ta impreza to doskonały sposób na poznanie radości życia Greków, którą wyrażają wspaniałym ekspresyjnym tańcem Syrtraki, przy rytmicznych dźwiękach bouzuki. Damy się uraczyć przysmakami greckiej kuchni i winem, którego nie zabraknie przez cały wieczór. Muzyka na żywo, pokaz tańców z różnych regionów Grecji w wykonaniu profesjonalnego zespołu tanecznego, to tylko nieliczne z atrakcji, które czekają nas tego wieczoru. Będziemy słuchać, oglądać, tańczyć i bawić się, tak, żeby sam Zorba był z nas dumny, a przecież on, tak jak nikt inny zabawę i radość umiłował ponad wszystko.Ten wieczór zapamiętamy na długi czas.