Kreta

Wąwóz Samaria
Wycieczka autokarowa do najdłuższego i najbardziej malowniczego wąwozu Europy położonego w Górach Białych. Dziki i nienaruszony przez człowieka krajobraz i wspaniała roślinność powoduje, że jest to miejsce nieporównywalne z żadnym innym na Krecie. Dodatkową atrakcją będzie krótki rejs statkiem do niewielkiej malowniczej wioski Chora Sfakion. Trasa wiedzie przez Płaskowyż Omalos, który ma ksztalt zblizony do niereguralnego koła, a otoczony jest stromymi górami.W jego poludniowej części leży tzw. Xyloskala czyli Drewniane schody, miejsce z którego rozpoczyna się zejście do wąwozu Samaria. Wąwóz rozciąga się na odcinku 18 km między Xyloskala na północy i Agia Roumeli na południu nad Morzem Libijskim. W wąwozie bedzie można zobaczyć groty wyzlobione w stromych skałach, które dają schronienie rzadko spotykanym kretenskim kozom kri-kri. Zbliżając się do końca wąwozu scieżka nagle zwęża się na szerokość ok. 2 m. Miejsce to nazywane jest Sideroportes, czyli Stalowe Bramy. Bramy są 3, a każda następna jest węższa i wyższa niz poprzednia. U wyjścia ze Stalowych Bram wąwóz otwiera się na ocieniona gajem oliwnym dolinę. Schodzimy do nadmorskiej Agia Roumeli. Ta mala wioska została zbudowana na miejscu starożytnej osady Tara, która została założona okolo V wieku p.n.e i przetrwała aż do V wieku n.e. W Agia Roumeli bedzie czas na wypoczynek i kąpiel. Następnie rejs statkiem do Chora Sfakion, stolicy prowincji 
Cena ok. 30 EUR + 10 EUR bilety wstępu.

Wyspa Elafonissi
Morska wycieczka do jednego z najbardziej malowniczych miejsc na Krecie.Wyspa jest oddzielona od wybrzeża Krety płytką, kamienista zatoką, miejscami przechodzącą w wąskie przesmyki i kanały. Woda jest kryształowo czysta, niebieska bądź turkusowa, piasek zaś różowy. Tą scenerie dopełnia przymorskie jeziorko, zamknięte rafami koralowymi oraz unosząca sie wokół woń obficie rosnącego tamaryszku. Zwiedzimy między innymi kościół św. Zofii oraz klasztor Chrysoskalitissa, znany z tzw. złotych schodów (legenda mówi, że jeśli stąpa po nich prawdziwie pobożna osoba to zmieniają się w złoto). Resztę dnia spędzimy na tzw. plaży różowego piasku korzystając z kąpieli morskich i słonecznych.
Cena ok. 30 EUR.

Wyspa Santorini
Wycieczka morska do najpiękniejszej wyspy archipelagu Cykladów. Santorini ma 19 km długości i 11 km szerokości. Jej krajobraz jest niepowtarzalny: czarny piasek, ciemnobłękitne morze, białe domki z niebieskimi dachami, zielone winorośle tworzą malowniczy obrazek. Ogromna erupcja wulkanu ponad 3.500 lat temu zniszczyła ¾ wyspy, nadając jej kształt rogala. Niektórzy twierdzą, że to właśnie była mityczna Atlantyda - warto przekonać się samemu.
Podczas gdy prom wplywa do portu, jednego z zastygłych kraterów wulkanu, ląd wydaje sie unosic, zamykać wokół zatoki. Ponure, skaliste brzegi wznoszą sie dziesiątki metrów w górę. W okolicy nie ma roślin, nie pasą się żadne zwierzęta, przez co wyspa wydaje się jeszcze bardziej surowa i niedostępna.
Historia wyspy to historia wulkanu. Już przed 3000 r p.n.e wyspa rozwijała się w kręgu kultury minojskiej. Trwalo to do ok. 1550 r p.n.e., kiedy to wydarzyla sie katastrofa; na wyspie wybuchł wulkan, po czym zapadł się w morze. Thira - Santorini została zniszczona. W tym miejscu historia wyspy łączy się z legendami o Atlantydzie “Szczęśliwych Wyspach Zatopionych przez Morze”.
Z pewnością fascynujący widok wyspy i panorama Thiry, miasta zbiudowanego na szczycie stromego klifu pozostanie w państwa pamięci na długo po zakończeniu wycieczki.
Cena ok. 59 EUR (statek) + 11,5 EUR (transfer) + ewentualnie wycieczka po Santorini 20 EUR.

Knossos
Wycieczka autokarowa do sławnego labiryntu Minotaura w Knossos oraz do muzeum archeologicznego w Heraklionie. Pałac w Knossos to nie ruiny czy fandamenty, to cały rozbudowany kompleks pokoi, holi, dziedzińców, korytarzy i przejść. To świat mitów i legend pochodzących z 2500 r p.n.e. Wizyta w pałacu krola Minosa, spacer po labiryncie, oglądanie kolorowych fresków i licznych świadectw przeszłości dają wyobrażenie o bogactwie i potędze wspaniałej cywilizacji minojskiej. Następnie udamy się do Iraklionu i po krótkim objeździe miasta podjedziemy pod Muzeum Archeologiczne. Jest to jedno z najważniejszych muzeów świata, gromadzące oryginalne przedmioty z Knossos oraz innych stanowisk archeologicznych. Wśród eksponatow znajdują się kolorowe freski, mozaiki, złota biżuteria, ceramika, tabliczki pokryte pismem linearnym. Po wizycie w muzeum będzie czas na samodzielny spacer po Iraklionie. Cena ok. 38 EUR + 10 EUR bilety wstępu.

Wieczór kreteński
Niezwykła zabawa w typowej greckiej tawernie. Będą mieli Państwo okazję zatańczyć “Pendozalis” i uczestniczyć w “Glendi” czyli greckim święcie. Powitaja nas tam ze szczerą gościnnością i serdecznością oraz szklaneczka “Raki” (mocny kreteński napój z winogron). Będzie mnóstwo jedzenia i wiele gatunków doskonałego wina, a miejscowi muzycy i tancerze umilą Państwu kolację. Oczywiście zaproszą również do tradycyjnego greckiego tańca. 
Cena ok. 30 EUR.

Wyspa Gramvoussa
Wycieczka morska na jedną z najdzikszych plaż na Krecie. Zarówno wysepka Gramvoussa, jak i półwysep u brzegu którego jest położona, wciąż pozostają niedostępne i niezamieszkałe. Aby dostać się do zatoki Balos, a także na wyspę Gramvoussa, należy dojechać do portu Kissamos i stamtąd wyruszyć łodzią wycieczkową. Po trwającym około 45 minut rejsie statkiem dopłyniemy do tzw. Niezamieszkałej Wysepki Gramvoussa, znanej także jako wyspa piratów. To niepowtarzalna okazja zobaczenia XVI-wiecznej weneckiej fortecy, stojącej na wzgórzu około 140 m wysokości. Następnie po 15 minutowym rejsie dotrzemy do kresu naszej podróży - przepięknej laguny Balos z krystalicznie czystą wodą, mieniącą się wszystkimi odcieniami niebieskości. Miejsce to doceniła książęca para - Diana i Karol którzy właśnie tutaj spędzili kilka dni ze swojego miesiąca poślubnego. 
Cena ok. 43 EUR