Riwiera Olimpijska

METEORY
Tak wspaniałego dzieła ludzkiej wyobraźni, uporu a przede wszystkim wiary nie znajdziemy w żadnym innym zakątku Grecji. Meteory nazwane przez Greków "wiszącymi klasztorami" to unikat w skali światowej zarówno pod względem architektonicznym jak i widokowym. Odwiedzając dwa wybrane klasztory będziemy mogli zapoznać się ze wspaniałą sztuka bizantyjską, która do dziś poraża swą strojnością, ogromem i pięknem. Podczas wycieczki zobaczymy jak dziś wytwarza się ikony- święte greckie obrazy, które według wierzeń są oknem do Boga. Zapoznamy się też z religią ortodoksyjną pielęgnowaną z czcią przez Greków. W drodze powrotnej odwiedzimy wawrzynową dolinę Tembi, z którą to związanych jest wiele pięknych legend jak ta o Orfeuszu czy Dafne. Zobaczymy maleńki, wykuty w skale kościółek św. Paraskiewii pachnący olejkiem różanym oraz Źródło Miłości, którego woda odmładza.

OLIMP
Nasza wycieczka na dach starożytnego świata rozpoczyna się wyjazdem do górskiego miasteczka Litohoro, które rozciąga się u podnóża masywu Olimpu. Rekreacyjny spacer malowniczym kanionem rzeki Enipeas do Wodospadów Withos (1h). Wycieczka na Olimp to też zapoznanie się z regionem Pieria, posiadającym ciekawe miejsca. Dalej nasza wycieczka prowadzi do Platamonas gdzie zwiedzamy ruiny twierdzy z czasów Wypraw Krzyżowych. A następnie udamy się do starej pachnącej ziołami wioski Paleos Panteleimonas, w której zatrzymał się czas. W tym to miejscu pod stuletnim platanem możemy zjeść wspaniały posiłek (fundusze własne) w jednej z tawern, który swobodnie można porównać do ambrozji i nektaru w ustach bogów.

ATENY
Być w Grecji i nie zobaczyć Aten... To nie mieści się w głowie, a zatem zapraszamy nawyjazd do serca Grecji bijącego od 3000 lat, do pierwszego miasta -państwa świata, skąd swoje początki wzięła demokracja światowa. Podczas wycieczki przejedziemy przez Tesalię- krainę centaurów, Beocję- której to, według legendy,czerwona ziemia pomieszana ze łzami zrodziła człowieka, Attykę- ojczyznę oliwki.Odwiedzimy port w Pireusie, największy i najstarszy w Grecji, a następnie przejedziemy do centrum Aten, by korzystając z rześkości poranka wspiąć się na Akropol- perłę architektury światowej (wstęp na Akropol jest dodatkowo płatny i kosztuje 12 Euro). Przejdziemy spacerem przez urocze uliczki Plaki, najstarszej ateńskiej dzielnicy, do placu Syntagma, by podziwiać zmianę warty gwardzistów Evzoni, dzisiejszych "rycerzy greckich". Przejedziemy przez miasto z widokiem na słynne obiekty Aten, jak Akademię Ateńską czy Bibliotekę Narodową i zatrzymamy się by obejrzeć Stadion Olimpijski. W drodze powrotnej krótki postój w Termopilach, miejscu wielkiej klęski, a zarazem wielkiej chwały Sparty, pod pomnikiem Leonidasa, gdzie jeszcze dziś wiatr powtarza słowa: "Przechodniu, powiedz Sparcie, że tu leżymy wierni jej prawom".

DELFY
Podczas wycieczki do Delf przejedziemy przez Tessalię- krainę centaurów, aby dotrzeć do starej antycznej wyroczni Delfickiej, najsłynniejszej w całym świecie antycznym, dramatycznie usytuowanej wśród gór Parnas. Delfy to wspaniała historia o tym jak Zeus wyznaczył środek świata, to arcyciekawa historia pierwszego ONZ, czyli słynnej amfiktonii delfickiej oraz Pytii siedzącej na swoim trójnogu i wśród oparów wróżącej klęski lub wielkie wygrane najmożniejszym tego świata. Delfy to wspaniały Święty Okrąg Apollina, oczyszczające źródło Kastalia oraz Muzeum Delfickie ze słynnym woźnicą o magnetycznym wzroku.

WIECZÓR GRECKI
Ta impreza to doskonały sposób na poznanie radości życia Greków, którą wyrażają wspaniałym ekspresyjnym tańcem Syrtraki, przy rytmicznych dźwiękach bouzuki. To radość jedzenia smacznych potraw typowej kuchni greckiej oraz zakosztowanie retsiny, której nie zabraknie przez cały wieczór. Podczas zabawy nauczymy się tańczyć taniec Zorby, który przecież zabawę i taniec umiłował ponad wszystko. Ten wieczór zapamiętamy na długi czas.

SKIATHOS
Rejs statkiem wycieczkowym na bajkową wyspę Skiathos, tańce kapitańskie, a gdy Zeus ma dobry humor przysyła delfiny. Wycieczkę rozpoczyna przejazd do jednego z portów Tessalii, gdzie zaokrętujemy się na statek wycieczkowy i rozpoczniemy rejs, podczas którego proponujemy liczne atrakcje takie jak gry, zabawy i tańce, w tym taniec kapitański. Po dotarciu na wyspę Skiathos do miasteczka o tej samej nazwie, będącym stolicą wyspy, proponujemy spacer do wieży zegarowej, z której rozciąga się wspaniały widok na port i wyspę. Na wyspie grzechem jest nie skosztować potraw w jednej z tradycyjnych portowych tawern (fundusze własne). Przejazd statkiem na Kukunaries- najładniejszą plażę w Grecji, tam plażowanie lub możliwość wynajęcia sprzętu pływającego. Zaokrętownie na statek i rejs powrotny do portu Tessalii, gdzie czeka na nas autokar. Podczas rejsu dużo zabawy, tańców i innych atrakcji takich jak delfiny wyczyniające harce wokół statku- ale tylko wtedy, gdy Zeus ma dobry humor.

SALONIKI
Miasto zbudowane z wielkiej miłości przez króla Kassandra dla swojej małżonki Thessalonike siostry Aleksandra Wielkiego. Saloniki dziś to wielka metropolia pamiętająca czasy swojej chwały z okresu bizantyjskiego, kiedy to po Konstantynopolu była drugim ośrodkiem kulturalnym Grecji. Dziś możemy podziwiać takie zabytki jak: Kościół Agios Dimitrios, Hagia Sofia- replika bazyliki z Konstantynopola, Łuk Triumfalny Gareliusza czy Biała Wieża. Wrażenia doda wizyta na bazarze tureckim usytuowanym przy Placu Arystotelesa. Odwiedź stolicę Macedonii i poznaj jej historię, a zaczyna się ona od marzeń Aleksandra Wielkiego o panowaniu nad światem.

WATERLAND
Fantastyczna zabawa wśród niezliczonych atrakcji parku wodnego. Baseny, zjeżdżalnie, pontony, sztuczna fala, muzyka, a także kolorowe różności, sklepiki z napojami i zakąskami. To wszystko, aby wodne szaleństwo było jak najlepsze.