Jeśli obserwujesz niepokojące sygnały pogorszenia jakości słuchu u swojego dziecka, czas na jak najszybsze działanie. Swoje podejrzenia możesz potwierdzić prostym testem online, który dokona wstępnej diagnozy i skieruje Cię na właściwą ścieżkę. W dalszej kolejności powinieneś zapisać dziecko na badanie. Jak się przygotować do wizyty u specjalisty? Jak ograniczyć stres odczuwany przez najmłodszych, aby usprawnić proces diagnostyki? Podpowiadamy!

Na czym polega badanie słuchu u dzieci?

Wszelkie wątpliwości związane ze zdolnością dziecka do interpretowania dźwięków z otoczenia należy od razu wyjaśnić. Zaniedbania w tym względzie prowadzą do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zarówno test słuchu online, jak i badanie w profesjonalnym ośrodku stanowią ważny element profilaktyki i pozwalają nakreślić plan dalszego postępowania. Zastanawiasz się, na czym polega proces diagnostyczny? Kto może go zlecić?

Skierowanie do poradni wypisuje najczęściej lekarz rodzinny lub loaryngolog. Oczywiście większość badań jest dostępna bez specjalistycznego skierowania. Metody oceny zmysłu odpowiadającego za odbieranie bodźców dźwiękowych z otoczenia są nieinwazyjne. Na początku warto przeprowadzić wstępną weryfikację i wykonać test online. To proste narzędzie jest dostępne z każdego miejsca w Polsce i umożliwia sprawną weryfikację problemu. Jeśli algorytm komputerowy zdiagnozuje ryzyko niedosłuchu, wówczas należy udać się do centrum badań słuchu w Warszawie lub innym mieście.

Do najczęściej wykonywanych procedur medycznych należy audiometria tonalna. Wymaga ona jednak współpracy i zaangażowania ze strony dziecka. Chcesz, aby badanie przebiegło sprawnie i bezstresowo? Poznaj nasze wskazówki, dzięki którym wyeliminujesz większość niedogodności nie tylko na etapie testu słuchu online, lecz przede wszystkim podczas wizyty w fizycznej placówce diagnostycznej.

Przygotowanie do badania słuchu u dziecka — co powinieneś wiedzieć?

O ile audiometria impedancyjna nie wymaga od dziecka żadnych czynności, o tyle tonalny test słuchu jest wykonywany wspólnie z pacjentem. Osoba poddawana procedurze badawczej zostaje umieszczona w dźwiękoszczelnej komorze i musi przyciskać przycisk za każdym razem, kiedy usłyszy dźwięk w słuchawkach.

Przygotowanie dziecka polega głównie na wytłumaczeniu całego procesu i uspokojeniu emocji. Oto kilka czynności, jakie możesz wykonać jeszcze w domu:

  • wykonaj test online i opowiedz o tym, dlaczego to takie ważne,
  • zadbaj o dobry wypoczynek dziecka na dzień poprzedzający diagnostykę,
  • bądź pomocny i wyrozumiały – stres jest normalną reakcją na nową sytuację,
  • rozmawiaj o konieczności przebywania przez kilka minut w dźwiękoszczelnej kabinie; pokaż dziecku, jak wygląda to miejsce, posługując się zdjęciami w internecie,
  • poćwicz skupienie pacjenta za pomocą prostych ćwiczeń na koncentrację dostępnych online.

Jeśli chcesz wykonać badanie słuchu, w Warszawie mieści się Centrum Słuchu Audika – placówka realizująca badania słuchu. Zapisz się na wizytę w wybranym przez siebie terminie i rozpocznij proces diagnostyczny, który być może uratuje Twoje dziecko przed niedosłuchem.