Najbardziej znanym produktem pszczelim na rynku jest oczywiście miód. Dzieje się to ze względu na jego zastosowanie zarówno w kulinariach jak i przy leczeniu drobnych chorób górnych dróg oddechowych. Jednakże pszczoły zbierają nie tylko nektar, z którego powstanie potem pyszny miód, ale i pyłek, który służy do zapylania roślin. Pszczoły zbieraczki przenoszą pyłek do ula, który stanowi zarówno bieżący pokarm jak i prowiant na czas, gdy pyłku będzie niewiele.
Jaki skład ma pyłek pszczeli?
Ten pszczeli produkt zawiera mnóstwo składników odżywczych. Jego właściwości były znane i doceniane od niepamiętnych czasów. Współczesna nauka również zainteresowała się pyłkiem i potwierdziła jego lecznicze właściwości.
Najważniejszą grupę związków czynnych pyłku kwiatowego stanowią białka i wolne aminokwasy, czyli arginina, fenyloalanina, treonina, walina, alanina, prolina, seryna, histydyna, glicyna, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina i inne. Pyłek zawiera również aminokwasy egzo- i endogenne. Te drugie organizm jest w stanie wytworzyć sam. Natomiast aminokwasy egzogenne muszą być dostarczane z zewnątrz. Szczególnie ważna jest arginina, która zwiększa produkcję tlenku azotu, mającego działanie obniżające napięcie ścian naczyń krwionośnych. Dzięki temu działa rozkurczowo na tętnice wieńcowe. Zapobiega także innym szkodliwym procesom, na przykład zlepianiu się erytrocytów. W pyłku pszczelim występują także enzymy i koenzymy, a także flawonoidy, leukoantocyjany, katechiny, kwas oleanolowy i ursolowy. Zawiera również dobroczynne dla zdrowia nienasycone kwasy tłuszczowe (np. kwas arachidowy, kwas linolowy i γ-linolenowy).
Pyłek pszczeli – najważniejsze właściwości
Pyłek pomaga w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej, w układzie pokarmowym niweluje działalność bakterii chorobotwórczych. Pomaga na rozstrój żołądka, wspomaga leczenie wrzodów żołądka. Wspomaga odbudowę wątroby, dzięki właściwościom detoksykacyjnym. Obniża zawartość w surowicy krwi fosfatazy alkalicznej i bilirubiny, której nadmiar może uszkodzić wątrobę. Co więcej, zmniejsza objawy głodu alkoholowego, dlatego stosuje się go w terapii alkoholizmu. Ponadto wykazuje działanie uspokajające. Zatem warto włączyć pyłek do codziennej diety.
Najnowsze komentarze