Parki Narodowe są ciekawymi miejscami, w szczególności dla miłośników przyrody. Jednakże większość parków nie jest powszechnie znana przez ludzi. Zapamiętywane są głównie te parki narodowe, które w jakiś sposób wyróżniają się na tle innych. Z pewnością znane są przede wszystkim te, które znajdują się w pobliżu miejsca zamieszkania jakiejś osoby.

Największy i najmniejszy park narodowy w Polsce

Oprócz tego łatwo jest zapamiętać na przykład takie, które sytuują się na jakichś skrajnościach. Przykładami, które łatwo jest zapamiętać może być największy i najmniejszy park narodowy w Polsce. Kryterium wielkości sprawia, że parki usytuowane na dwóch jego biegunach, mogą łatwo zapaść w pamięć.

Największy park narodowy w Polsce- Biebrzański Park Narodowy

Biebrzański Park Narodowy położony jest w województwie podlaskim, na terenie Kotliny Biebrzańskiej. Jego obszar obejmuje niemal cały bieg rzeki Biebrzy. Symbolem tego parku jest batalion. Cechami charakterystycznymi tego obszaru są na pewno różnorodne zbiorniki wodne, bagienne, torfowiskowe, etc. Występuje tu dużo rzadkich gatunków mchów i innych roślin, jak również mnóstwo gatunków fauny, w tym tych rzadko spotykanych, zwłaszcza takich, które szczególnie lubią środowiska bagienne. Można znaleźć tu także ciekawe atrakcje turystyczne, takie jak na przykład spływ rzeką Biebrzą, Carska Droga, Czerwone Bagno, czy też Uroczysko Grzędy.

Najmniejszy park narodowy w Polsce- Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy położony jest w województwie małopolskim, niedaleko Krakowa, w dolinie Prądnika, na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Symbolem parku jest nietoperz, co związane jest z licznymi jaskiniami, znajdującymi się na tym terenie. Oprócz tego obszar charakteryzuje się przede wszystkim tym, że występują tu liczne skały wapienne, powstałych na dnie dawnego morza ze szczątków różnorodnych organizmów. Można zaliczyć je do największych atrakcji turystycznych. Obecność wielu jaskiń sprawiła także, że na tym obszarze znaleziono ślady działalności człowieka pierwotnego.