Witamina B3 – dlaczego jest tak istotna

Witamina B3, czyli inaczej Niacyna lub witamina pp, ma duży udział w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Ma wpływ zwłaszcza na układ hormonalny, mięśniowy oraz nerwowy. Oddziałuje na nasze zdrowie nie tylko fizyczne, ale też psychiczne, uważa się, że może niwelować stany depresyjne. Często wykorzystywana jest w medycynie np. jako składnik leku na bóle migrenowe, czy w leczeniu miażdżycy. Ważne żeby nasza dieta była bogata w tę witaminę, dlatego powinniśmy jeść; różnego rodzaju mięsa – zwłaszcza drobiowe czy wątróbkę – rośliny strączkowe a także liściaste oraz produkty zbożowe. Nawet kawa i herbata zawierają niewielkie ilości witaminy pp. Zwiększone zapotrzebowanie na niacynę występuje podczas intensywnego wysiłku, oraz stresu, a także przy wysokim poziomie cholesterolu we krwi i diecie bogatej w cukry. Większych jej dawek potrzebujemy również gdy chorujemy na cukrzyce czy nadczynność tarczycy.

Witamina pp nadmiar i jego skutki

Głównym powodem występowania nadmiaru witaminy pp w organizmie, jest jej przedawkowanie poprzez zażywanie suplementów zawierających niacynę. Nadmiar wywołany składem diety jest rzadko spotykany, gdyż witamina ta jest rozpuszczalna w wodzie, a co za tym idzie, jej nadmiar wydalamy wraz z moczem.
Objawami nadmiaru witaminy B3 są; zaczerwienienie i pieczenie skóry, nudności, wymioty i biegunki, ataki dny moczanowej, zaostrzenie choroby wrzodowej i powikłań cukrzycowych oraz zaburzenia pracy wątroby.