Piesi nie muszą znać tylu przepisów drogowych, co kierowcy, niemniej jednak powinni bezwzględnie stosować się do tych, które ich dotyczą. Najważniejsze z przepisów skierowanych do pieszych wskazują sposób, w jaki mogą oni przekraczać jezdnię i jak powinni zachowywać się po zmroku.

Zasady poruszania się po drodze, które powinien znać każdy pieszy

O czym jeszcze trzeba pamiętać oprócz zasady chodzenia po chodnikach lub lewym poboczem w razie ich braku?

Bezpieczne przekraczanie jezdni

Przekraczanie jezdni przez pieszych możliwe jest na specjalnie do tego wyznaczonym miejscach, czyli tzw. pasach, oczywiście po wcześniejszym rozejrzeniu się: w lewo, prawo i znowu w lewo. Jeśli jednak do najbliższych pasów jest więcej niż 100 metrów, można przejść także w innym miejscu, pod warunkiem, że nie stwarza to zagrożenia dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Na pasach to pieszy ma pierwszeństwo, poza nimi – zawsze samochód. Należy też zadbać o to, by przechodząc przez jezdnię być dobrze widocznym – nie powinno się wychodzić zza zaparkowanego na poboczu samochodu czy prosto z autobusu, który zatrzymał się na przystanku.

Widoczność po zmroku

Na drogach poza obszarem zabudowanym, gdzie nie ma chodników ani innych, wyodrębnionych dróg dla pieszych, po zmroku musimy zadbać o swoją widoczność. To nie tylko dobra rada – to przepis, za którego nierespektowanie grozi nam do 100 zł mandatu. Idąc nocą po poboczu jesteśmy zobowiązani do noszenia odblasków, np. opasek lub breloczków odblaskowych. Nie wystarczą małe świecące elementy – odblaski muszą być na tyle duże i wyraźne, by były widoczne dla innych uczestników ruchu. Najlepiej mieć po jednym z tyłu i przodu ciała.