Podejmowanie nowych wyzwań daje poczucie sensu życia. Część z nas ma ponadto marzenie, aby swoim osiągnięciem zapisać się na kartach historii i zdobyć ogólnoświatową sławę. Nie inaczej jest z miłośnikami nurkowania, którzy bez przerwy pokazują, że można przekraczać kolejne granice i bić kolejne rekordy.

Czego dokonali nurkowie?

Człowiek był już na dnie Rowu Mariańskiego, bił rekordy schodzenia na różne głębokości ze sprzętem. Jednym z osiągnięć, które wymagało nie lada wyzwania jest pobity rekord na bezdechu. Budimir Buda Šobat- to Chorwat, do którego należy obecny rekord świata, który został wpisany także do Księgi Rekordów Guinnessa. W lutym 2018 roku spędził pod wodą aż 24 minuty i 11 sekund. Wcześniejszy rekord świata, należący do Hiszpana Vendrell, Chorwat pobił o 8 sekund. Nowy rekordzista w momencie bicia rekordu miał 52 lata. Swoim osiągnięciem, nie chciał jedynie dostać się do grona najlepszych, a zwrócić uwagę na bardzo ważną sprawę. Budimir pragnął tym sposobem uwrażliwić ludzi na temat autyzmu, którym dotknięta jest również jego córka.

Zdobywaj szczyty, ale rozsądnie

Każdy rekord jest okupiony wieloma wyrzeczeniami i niezliczonym czasem ćwiczeń. Nie można tak po prostu przestać oddychać przez ponad 20 minut, gdyż w przypadku 99,9% ludzi skończy się to śmiercią już po kilku minutach. Jeśli masz aspiracje, aby pobić aktualny rekord na bezdechu musisz być świadomy, że czeka Cię bardzo długa droga.

Ekstremalne cechy

Freediverzy muszą mieć pojemność płuc przekraczającą średnią, czyli ponad 6l. Liczy się także umiejętność zarządzania swoim oddechem. U wybitnych płetwonurków ilość uderzeń serca na minutę spada z ok. 70-80 do 14. Nabyty natomiast odruch nurkowania przekierowuje krew tak, aby zadbać o najważniejsze organy i funkcje życiowe. Nie jest to bezpieczny sport, lekarze ostrzegają, że ta forma aktywności może grozić uszkodzeniami mózgu, a nawet przyczynić się do śmierci.

W odróżnieniu od nurkowania ze sprzętem, nurkowanie na bezdechu może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Jeśli zastanawiasz się nad opcją podjęcia wyzwania, zadaj sobie pytanie, z jakiego powodu chcę nurkować i czy byłbym w stanie poświęcić temu życie?