Wysokie ciśnienie krwi zazwyczaj jest objawem różnego typu schorzeń. Najczęściej jednak jest ono spowodowane zwężeniem naczyń krwionośnych. Dzieje się tak na skutek odkładania się na ścianach tętnic tak zwanej blaszki miażdżycowej. Miażdżyca naczyń krwionośnych jest zazwyczaj skutkiem diety bogatej w szkodliwe tłuszcze. Szczególnie niebezpieczne są przede wszystkim smażone potrawy.
Obecnie ciśnieniomierz powinien być w każdym domu.

 

Problemy z układem krwionośnym mogą pojawić się nagle, jednak to właśnie wysokie ciśnienie jest jednym z pierwszych objawów. Kontrolowanie ciśnienia krwi staje się więc dobrym środkiem zapobiegawczym, a dla osób, które cierpią już na nadciśnienie, pomiar pozwala stwierdzić, czy stan zdrowia ulega zmianie.
Najbardziej wygodnym urządzeniem tego typu są ciśnieniomierze nadgarstkowe. Dzięki niewielkim gabarytom można je zabrać ze sobą wszędzie, a dodatkowo są one łatwe w obsłudze. Ciśnieniomierze tego typu często wyposażone są w zasilacz. Dzięki temu korzystanie z nich w domu jest znacznie ułatwione, ponieważ nie trzeba pamiętać o zakupie nowych baterii.