Potrzebujesz idealnej ściółki dla swoich zwierząt? Nie wiesz, jak dobrać odpowiednie podłoże, by było bezpieczne, zarazem tanie i powszechnie dostępne? Skorzystaj z naszej listy, i wybierz odpowiednią ściółkę dla koni.

Ściółka do koni pełni ogromną rolę. Przede wszystkim, pozwala zachować czystość w boksie, w którym przebywa zwierzę. Ponadto, musi izolować ciepło, zwłaszcza w okresie zimowym, doskonale wchłaniać wilgoć, oraz być dość tania. W śród licznych rodzajów ściółki dla koni, najpopularniejsza jest słoma. Jest tania, powszechnie dostępna, dobrze wchłania wodę, izoluje ciepło, łatwo się usuwa, nie zamarza zimą, stanowi smaczną przekąskę dla koni, oraz nadaje do kompostowania. Choć ma wiele zalet, posiada również wady. Słoma, która znajduje się w boksie, szybko się psuje. Pojawiają się na niej oznaki pleśni, które trzeba natychmiast usunąć. Problemem jest również, przechowywanie słomy. Jej gabaryt oraz niska odporność na wilgoć powoduje, że słoma może nie nadawać się do użytku, przechowywana dłużej w chłodnym i wilgotnym pomieszczeniu. Słoma ma również tendencję do pylenia, dlatego nie nadaje się dla koni, które cierpią na alergię.

Trociny, to równie popularna ściółka, stosowana przez hodowców koni. Choć jest nieco droższa, polecana jest głównie dla koni, które mają alergię. Nie pyli, nieco gorzej wsiąka wodę, oraz jest niejadalna, co jest ogromnym plusem, w przypadku koni otyłych. Nadaje się do stosowania przez cały rok. Że względu na sprzedaż trocin w specjalnych workach, ich przechowywanie, nie jest trudne. Do wad trocin, zaliczyć można wyższą cenę, brak możliwości kompostowania, oraz możliwość przymarznięcia trocin do podłoża, w bardzo mroźne dni. Jest za to wygodna, i doskonale chroni końskie kopyta.

Trzecią wersją ściółki, którą można zastosować w boksie, jest ściółka papierowa. Choć nie jest ona tak popularna jak powyższe, również cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest tania, pochodzi głównie z utylizacji dokumentów oraz nieaktualnych gazet. Pocięta w paski, doskonale pokrywa boks, izolując go, i wchłaniając wilgoć. Jest tania, nadaje się do kompostowania oraz łatwo się ją rozprowadza. Do jej minusów, zaliczyć można słabe wchłanianie wody, tworzenie się zbitych, trudnych do usunięcia brył, zamarzanie w okresie zimowym, możliwość wystąpienia u koni alergii, na wy7korzystywane do druku tusze i farby, oraz trudność w przechowywaniu takiej ściółki. Papierowa ściółka dla koni, ma jeszcze inną, równie ważną wadę. Ze względu na swoją lekkość, często zaśmieca stajnie. Wystarczy najmniejszy wiatr, by pocięte na kawałki gazety, znalazły się wszędzie. Pod tym względem lepsza jest ściółka torfowa dla koni.

Wybierając odpowiednią ściółkę dla koni, należy kierować się dobrem koni. W przypadku wystąpienia alergii u zwierząt, lub podrażnienia skóry, należy niezwłocznie usunąć ściółkę, i zastąpić ją inną, bezpieczniejszą. Warto zwrócić również uwagę na sposób jej utylizacji. Jeśli nadaje się na kompost, nie będzie generować dodatkowych kosztów, a przy tym, zasili glebę w cenne składniki mineralne.