Jeśli zastanawiasz się: wybrać studia zaoczne czy dzienne, przede wszystkim popatrz na swój tryb życia i możliwości finansowe. Najczęściej właśnie te dwie rzeczy decydują o ostatecznej decyzji.

Studia zaraz po maturze

Większość osób wychowywanych w dużych miastach nie wyobraża sobie innego modelu niż: szkoła podstawowa, liceum, studia, etat, a jeszcze gdzieś w międzyczasie pojawia się czasem ślub. Przeważająca liczba par bierze ślub tuż po zakończeniu procesu studiowania. To wszystko porządkuje życie i sprawia, że czujemy się spełnieni. Jednak czy zawsze tak musi być? Co jeśli bierzemy sobie rok przerwy pomiędzy liceum a studiami i widzimy, że tryb pracowania przynosi nam więcej korzyści niż nauka?

Studia i życie

Coraz więcej ludzi, nie tylko tych wkraczających w dwudziesty rok życia, decyduje czy wybrać studia zaoczne czy dzienne. To właśnie oni mają już często poukładane życie, ale chcą się wciąż rozwijać w jakimś kierunku, dostać awans w obecnej pracy bądź po prostu nauczyć się czegoś dla siebie. Oni wybór mają prostszy, osoby chcące połączyć studia i życie, wybierają właśnie studia w trybie zaocznym. To prawda, że ponoszą przy tym pewne koszty, ale jednak mają równe szanse na staranie się o stypendium, a jeśli tylko zechcą, mogą złożyć papiery i wyjechać na Erasmusa. Szanse są równe dla wszystkich, a kto wie, może i wykładowcy są nieco bardziej wyrozumiali dla tych z kierunków zaocznych, o których wiedzą, że są bardziej zapracowani. Tak bywa, a czasem po prostu zdobyte doświadczenie życiowe pomaga w uczeniu się na studia.