Jezioro Okonin znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim, w gminie Ciechocin. Ten obszar wodny należy do grupy jezior bezodpływowych powierzchniowo. Większość linii brzegowej otoczona jest dookoła licznymi lasami, a w północnej części jeziora znajduje się torfowisko. W części południowo – zachodniej znajdują się zabudowania turystyczne.

 

Powierzchnia jeziora obejmuje 37 hektarów. Zbiornik wyróżnia się bardzo czystą wodą, która możemy zaliczyć do I klasy czystości.Brzegi jeziora są dosyć strome, znacznie zarośnięte roślinnością podwodną. Struktura dna jest prawie w całości płaska, tylko w dwóch miejscach występują podwodne wzniesienia. Największa głębokość jeziora sięga 11 metrów. Okolice jeziora Okonin, to świetne miejsce dla wypraw wędkarskich. W zbiorniku możemy spotkać gruntowe płocie, leszcze, liny, węgorze, okonie a także coraz rzadziej występujące szczupaki. O określoną liczbę ryb w jeziorze dba Polski Związek Wędkarski, który dzierżawi zbiornik. Na terenie Stowarzyszenia Właścicieli Domków Letniskowych “OKONIN” znajduje się podjazd do wodowania łodzi. Jezioro Okonin świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które rozpoczynają swoją przygodę np: z nurkowaniem. Dodatkowo jezioro polecane jest miłośnikom podwodnej fotografii. Na terenie jeziora obowiązuje całkowity zakaz używania silników spalinowych.

 

Jeżeli chcemy wypocząć blisko natury, a przy tym niedaleko od swojego miejsca zamieszkania, proponujemy wszystkim krótki wypad nad jezioro Okonin w powiecie golubsko-dobrzyńskim.