Jura Krakowsko – Częstochowska należy do najciekawszych regionów Polski. Możemy podziwiać tutaj bardzo unikalne formacje skalne. Przez cały ten teren biegnie mnóstwo szlaków turystycznych, idealnie nadających się do długich pieszych wędrówek. Jest to również okolica z bogatą historią. Świadczą o tym chociażby liczne zamki, jakie możemy tu spotkać.

zamki BoboliceMirów i Bobolice legenda

Słynne zamki Bobolice to najlepsza propozycja dla każdego, kto się tu wybiera. Zarówno zamek w Bobolicach jak i Mirowie istnieją od średniowiecza i na przestrzeni wieków były istotnymi obiektami obronnymi. Bardzo ciekawa jest Mirów i Bobolice legenda, która sprawia, że miejsca te są jeszcze bardziej niezwykłe. Opowiada ona o nieszczęśliwej miłości dwojga braci – właścicieli zamków – do jednej dziewczyny i kończy się tragicznie. Jest to doskonały przykład lokalnego folkloru.

zamek Bobolice Lasecki

W ostatnich latach sporo rozgłosu zyskała również sprawa zamek Bobolice Lasecki. Zamek został wykupiony przez senatora RP Jarosława Laseckiego. Prywatny właściciel wraz ze swoją rodziną przeprowadził prace renowacyjne tak, aby obiekt nadawał się do zwiedzania.