Wałbrzych jest miastem o wielowiekowej historii, które skrywa w sobie wiele sekretów i pozostałości dawnych czasów. Położony jest na terenie województwa dolnośląskiego i aż do końca II wojny światowej znajdował się na terytorium Niemiec. Dopiero po 1945 roku tereny te zostały przyłączone do Polski, choć miasto posiadało silny związek z naszym krajem w średniowieczu.

wagon złota Wałbrzych

Wśród różnych atrakcji które rozsławiają miasto na całą Polskę sporą sławę w ostatnich latach zdobył wagon złota Wałbrzych. Jest to tajemnica, której sekrety od lat próbują odkryć różni badacze. Liczne doniesienia pozwalają bowiem podejrzewać, że na terenie Wałbrzycha ukryty jest pociąg wypełniony ze złotem, należącym wcześniej do III Rzeszy.

zamek Hochbergów w Wałbrzychu

Nic jednak nie wiadomo na temat jego położenia, choć znawcy tego terenu i lokalni historycy wskazują na wiele potencjalnych lokalizacji. Wśród innych miejsc które warto tu zobaczyć na pewno trzeba wymienić zamek Hochbergów w Wałbrzychu. Jest to doskonały przykład dawnej śląskiej architektury który pokazuje, że regiony te zawsze były miejscem stykania się wielu kultur oraz narodów.