Wielkopolska to kolebka naszej państwowości. Jest to zatem oczywiste, że w regionie tym znajduje się wiele cennych zabytków.

zamek w Kórniku zamkowa Kórnik

Jednym z najsłynniejszych obiektów tego regionu jest zamek w Kórniku zamkowa Kórnik. Przez wieki był on siedzibą znaczących, wielkopolskich rodów, a jego historia jest nieodłącznie związana z dziejami ludzi, którzy go zamieszkiwali. Obecny kształt zamek zyskał w XIX wieku, ale jego historia sięga prawdopodobnie XV stulecia.

legenda o białej damie Kórnik

Obiekt zachwyca nie tylko swoją bogatą historią oraz ciekawą architekturą. Szczególnie dużo zainteresowania budzi legenda o białej damie Kórnik, mówiąca o duchu nawiedzającym zamek. Duchem tym ma być Teofila Działyńska, zmarła w 1790 roku właścicielka tutejszych dóbr. Pomimo tego, że w trudnych dla Polski czasach udało się jej doprowadzić zamek i okoliczne wsie do rozkwitu, wątpliwości budzi jej styl życia. W zamku do dziś wisi jej portret, autorstwa francuskiego malarza Antoine`a Piesne`a. Zamek w Kórniku legenda głosi, że w nocy Działyńska jako biała dama schodzi z obrazu i przechadza się korytarzami swojej rezydencji. Nie jest jednak sama, bowiem o północy przyjeżdża po nią nieznany rycerz na czarnym koniu. Legenda istnieje już od XIX wieku i do dziś wzbudza emocje zarówno wśród okolicznych mieszkańców, jak i turystów.