Beskid Śląski to popularne miejsce wakacyjnych podróży polskich turystów. Piękne, klimatyczne miejscowości uzdrowiskowe, liczne trasy piesze i rowerowe oraz szczyty górskie to największe atrakcje tego regionu. Podczas podróży po Beskidzie Śląskim warto spróbować tutejszej kuchni, zwiedzić muzea historyczne i etnograficzne, a także skorzystać z wielu form aktywnego wypoczynku. Oto 5 miejscowości w Beskidzie Śląskim, które słyną z licznych atrakcji dla całej rodziny!

1. Wisła

Miejscowości wypoczynkowe w Polsce mają zwykle charakter uzdrowiskowy, zabytkowy i uzdrowiskowy. Wisła łączy wszystkie te cechy! W mieście znajdują się zimowe kurorty narciarskie, a dookoła rozciągają się malownicze szlaki prowadzące na szczyty m.in. Baraniej Góry i Wielkiej Czantorii. Podczas wypoczynku w Wiśle warto odwiedzić Zabytkowy Park Przygód, Jaskinię Malinowską oraz regionalne muzeum umiejscowione w zabytkowej Willi Ochorowiczówce.

2. Bielsko-Biała

Bielsko-Biała to największa miejscowość na terenie Beskidu Śląskiego. W mieście znajduje się wspaniała Galeria Bielska BWA, Muzeum Historyczne z ogromną ekspozycją oraz wspaniała Katedra św. Mikołaja. Dookoła Bielska-Białej znajdują się wyciągi i kurorty narciarskie, a także trasy prowadzące na szczyty Klimczoka, Szyndzielni i góry Żar.

3. Jaworzynka

Choć Jaworzynka to niewielka miejscowość, znajduje się w niej niecodzienna atrakcja, która przyciąga turystów podróżujących po Beskidzie Śląskim. Umiejscowiony jest tu punkt, w którym stykają się granice trzech państw: Polski,Czech i Słowacji. Dookoła symbolicznego obelisku rozciągają się piękne, zadbane ścieżki, z których rozciąga się wspaniały widok na okolicę.

4. Istebna

Istebna to nieduża osada, która słynie ze swojego wysokogórskiego charakteru. To świetna miejscowość na rodzinne wakacje z dziećmi: znajdują się tu takie atrakcje jak parki linowe, sportowy ośrodek Zagroń, muzeum etnograficzne w Chacie Kawuloka oraz ciekawa Izba Pamięci Jerzego Kukuczki.

5. Szczyrk

Szczyrk to prawdziwy raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Miasto cieszy się niesłabnącą popularnością wśród pasjonatów narciarstwa: w kilku sportowych ośrodkach znajduje się wiele tras, szkółek i wyciągów narciarskich. Podczas pobytu w mieście warto odwiedzić również Bator Art Gallery, piękny kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski oraz drewniane Sanktuarium św. Jakuba.