Park narodowy to obszar, który zachowany jest w stanie naturalnym lub jak najbardziej zbliżonym do naturalnego. Jest objęty ochroną prawną. Parki narodowe posiadają szczególną wartość przyrodniczą, kulturową, naukową i krajobrazową. Idea parków narodowych na świecie zapoczątkowana została w Stanach Zjednoczonych w 1872 roku przy założeniu pierwszego na świecie Parku Narodowego Yellowstone, a następnie rozprzestrzeniona na cały świat.

Wybrane, krótkie opisy parków narodowych w Polsce

Do jednego z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Polsce należy Tatrzański Park Narodowy. Charakteryzuje się przede wszystkim wspaniałym, niecodziennym ukształtowaniem terenu, jak również ciekawą florą i fauną. Góry to z pewnością wyjątkowy obszar.

Innym, ciekawym miejscem jest Białowieski Park Narodowy, którego charakterystyczną cechą jest prastary las i duża populacja żubrów. Można znaleźć tam również piesze i rowerowe szlaki, które mogą zachęcać do odwiedzania go.

Na uwagę zasługuje również Słowiński Park Narodowy, wpisanym na listę UNESCO, w którym podziwiać można między innymi ogromne ruchome wydmy, słonowodne Jezioro Łebsko, czy tez wzgórze Rowokół. Wiele atrakcji, niezwykły i niepowtarzalny klimat parku, położonego niedaleko morza na pewno, zachęca do turystycznych wypraw.

Niezwykle interesującym miejscem jest także obszar Kampinoskiego Parku Narodowego, który położony jest w województwie mazowieckim, w którym podziwiać można nie tylko piękny las, wraz z bogatą roślinnością i wieloma gatunkami zwierząt, ale też niezwykle ciekawe zabytki. Z pewnością świetnym rozwiązaniem są piesze, rowerowe i konne trasy, znajdujące się na terenie parku, co może umożliwić odpowiednie poruszanie się po jego obszarze.

W Polsce można znaleźć naprawdę wiele ciekawych miejsc, a zwłaszcza takich, które stworzone zostały przez naturę. Takie miejsca szczególnie spodobają się wszystkim miłośnikom dzikiej natury, ale nie tylko. W każdym z takich miejsc można odnaleźć dużo piękna i zachwycać się nim.