Sandomierz jest miastem, które leży w południowej części Polski, w województwie świętokrzyskim. Miasto to słynie z wielu bardzo starych i cennych zabytków. W 2017 roku większość zabudowy Sandomierza, wraz z historycznym centrum uznane zostało za pomnik historii. Przez miasto to przebiega wiele szlaków turystycznych, między innymi cystersów, świętego Jakuba, czy Architektury Drewnianej.

Ciekawe miejsca Sandomierz czyli najbardziej znane i najchętniej odwiedzane przez turystów zabytki w Sandomierzu

W Sandomierzu znajduje się bardzo dużo wieloletnich zabytków, które stanowią duże atrakcje turystyczne. Jedną z najpopularniejszych jest wzniesiony w XIV wieku Ratusz w Sandomierzu, którego forma na przestrzeni lat była parokrotnie modyfikowana. Z tego okresu pochodzi także równie chętnie odwiedzana przez turystów gotycka brama wjazdowa, czyli Brama Opatowska. Niewątpliwie ciekawą i fascynującą atrakcją w Sandomierzu może być Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu. Udostępniona dla turystów w drugiej połowie XX wieku trasa prowadzi przez połączony zespół dawnych miejskich składów i piwnic. Dobrym rozwiązaniem będzie też na pewno wybranie się do Muzeum Okręgowego w Zamku Królewskim w Sandomierzu, które stanowi odzwierciedlenie lokalnej kultury w starym zamku. Zabytek, który jest w nieco innym stylu, to Bazylika katedralna Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Sandomierzu. Budynek wzniesiono co prawda w XIV wieku w stylu gotyckim, jednak jego wnętrze zostało zmodyfikowane. Wnętrze budynku ma styl późnobarokowy i rokokowy, co stanowi świetne widowisko dla zwolenników takiego stylu, jak również odmianę dla większości zabytków, pochodzących ze średniowiecza.

Sandomierz jest z pewnością fascynującym, pełnym wielu ciekawych zabytków miejscem, które może inspirować oraz zabrać zwiedzających w bardzo odległe czasy. Poznanie tych zabytków na pewno spodoba się wszystkim miłośnikom historii i dawnej architektury, w szczególności średniowiecznej. Ciekawe miejsca Sandomierz mogą być niczym wspaniała podróż w czasie.