W rozkładzie lotów czasem znajdziemy tanie połączenie do Odessy, wybierzmy się wtedy koniecznie na „city tour”. Port lotniczy, znajduje się niespełna 10km od centrum, dlatego pobyt w mieście naprawdę łatwo zaplanować. Poniżej, krótki przewodnik – Odessa co warto zobaczyć – plan na kilka dni.

Ciekawa architektura miejska

Budynek Teatru i Opery w Odessie, to najsłynniejszy z zabytków architektonicznych miasta. Neobarokowy gmach zachwyca z zewnątrz. W środku, złocone korytarze oraz zdobne loże na scenie głównej, przyćmiewają barokowym przepychem. Inny, warty uwagi ze względu na architekturę obiekt, to słynny Passage, czyli XIXw. galeria handlowa. Idąc szerokimi, zadaszonymi korytarzami, wzrok przykuwają liczne rzeźby i zdobienia. Zupełnie odmienny od powyższych, zabytek architektury, to słynne schody Potiomkinowskie – brama do miasta od strony portu morskiego. Budowla powstała w latach 1837-41 i do dziś oszałamia gabarytami. W sezonie letnim, olbrzymie schody są sceną wielu ciekawych wystąpień i eventów.

Rozrywka i czas wolny

Deptak miejski, czyli ulica Deribasowska to wyłączona z ruchu pojazdów część miasta, przeznaczona tylko dla pieszych. Znajdziemy tam liczne kawiarnie i restauracje oraz niewielki, ładny park – to tutaj toczy się odeskie życie. Z kolei plaża miejska o nazwie Akradia, to jedno z bardziej popularnych miejsc zarówno wśród mieszkańców Odessy, jak i turystów. Warto zaplanować odpoczynek na ciepłym piasku, którego obecność, odróżnia ten rejon od kamienistych wybrzeży Półwyspu Krymskiego.

Odessa poza utartymi szlakami

Odeskie targowiska miejskie to np.: Privoz Market i Nowy Bazar – odwiedzenie ich gwarantuje niezapomniane doznania. Szczególnie ten pierwszy jest wiecznie gwarny i tętniący życiem. Będąc w Odessie, warto też ruszyć w poszukiwaniu ciekawych murali. Grafik, zdobiących ściany jest tutaj masa, wiele z nich nawiązuje do morza i żeglugi. Tłumu turystów raczej nie spotkamy też, odwiedzając odeskie podwórka. Dawniej były to żywe serca kamienic, teraz pozostają uroczymi, spokojnymi zakątkami. Warto wynająć lokalnego przewodnika, który odkryje przed nami najciekawsze z takich miejsc.