Ferie zimowe to dla dzieciaków przede wszystkim odpoczynek po pierwszym półroczu nauki. Dla nas rodziców to okres, w którym musimy zapewnić naszym pociechom zajęcie, żeby ten czas był miło spędzony. Nie pozwólmy naszym dzieciakom, aby przez całe dnie leżały na kanapie i oglądały telewizję lub siedziały godzinami przed komputerem. Pokażmy najmłodszemu pokoleniu, że można miło i ciekawie spędzić wolny czas. Jednak aby to zrobić sami musimy ten czas dla naszego dziecka wygospodarować. Gdy nasze dziecko spędza ferie w domu, nie jedzie na żadną kolonie lub półkolonie to już nasza w tym głowa, aby się nie nudziło. Jeżeli jesteśmy osobami pracującymi zawodowo to postarajmy się o kilka dni urlopu lub chociaż o wolnych parę godzin w ciągu dnia, aby móc z naszym dzieckiem spędzić razem czas.

Oto kilka propozycji spędzenia ferii z dzieckiem ( nie tylko ferii) :

 • Przede wszystkim aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Jeśli na dworze jest śnieg to ubierzmy się ciepło i np. ulepmy bałwana lub urządźmy bitwę na śnieżki lub inne zawody. Jeżeli nie ma białego puchu to po prostu idźmy na spacer, do parku lub po prostu przejść się. Zawsze możemy zabrać na taki spacer psa ( jeśli go mamy)
 • Wyjdźmy z dzieckiem do kina ( jest naprawdę duży wybór zarówno bajek jak i filmów familijnych). Po kinie możemy wybrać się na pizzę.
 • Dla leniuszków zawsze można oglądnąć film w domu pod kocykiem z miską popcornu
 • Poróbmy z dzieckiem to co ono lubi najbardziej. Mogą to być puzzle, budowle 3D, konstrukcje, wyszywanki lub cokolwiek co sprawia naszej pociesze radość
 • Wyjdźmy na basen. Pobawmy się w wodzie, pozjeżdżajmy na zjeżdżalniach.
 • Super sprawa w zimie to oczywiście lodowisko. Jazda na łyżwach może wywołać u nas naprawdę wiele radości ( zwłaszcza gdy rodzic jest początkujący).
 • Zabierzmy dziecko na stok. Możemy pojeździć na nartach. Jeżeli jesteśmy początkujący to skorzystajmy z pomocy instruktora. Na stokach jest też wydzielona trasa do zjazdu na sankach.
 • Wybierzmy się na przejazd kuligiem ( np. saniami, które ciągną konie). To spodoba się nie tylko naszemu dziecku ale również nam.
 • Pograjmy w gry planszowe. Jest mnóstwo gier planszowych różnego rodzaju. Teraz każdy wybiera gry elektroniczne, a przypomnijmy sobie jaką frajdą było dawniej zagrać w chińczyka czy eurobiznes. Pokażmy dzieciom, że przy planszówce też można się świetnie bawić
 • Pograjmy w rodzinne kalambury ( duża dawka śmiechu gwarantowana).
 • Pogotujmy wspólnie lub upieczmy ciasto ( jeżeli oczywiście mamy na to ochotę)

Możliwość spędzania wolnego czasu z dzieckiem jest nieograniczenie wiele. To co wymieniłam wyżej to tylko namiastka jak można się razem w gronie rodzinnym świetnie bawić. Każdy z nas jest inny i ma inne zainteresowania. Któż jak nie my – rodzice najlepiej znamy swoje dziecko. Pomyślmy czym się interesuje, co lubi robić w wolnym czasie, a na pewno znajdziemy mnóstwo zajęć, aby czas ferii minął przyjemnie w rodzinnej atmosferze. Pamiętajmy, że przez wspólne spędzanie czasu budujemy więź między nami a dzieckiem.